venue burgee

RYA Sailability Multi Class Regatta - Saturday Series

Rutland Sailing Club - 13/14 August 2011

Results as of 11:41 on August 14, 2011

2.4 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 2.4 2.4 94 Iain Stowe   Rutland 1 1 (4) 3 9 5
2nd 2.4 2.4 X5 Allan Smith   Rutland (13 RAF) 2 2 1 18 5
3rd 2.4 2.4 75 Will Street   2 3 (5) 5 15 10
4th 2.4 2.4 9 Craig Wood   (5) 4 3 4 16 11
5th 2.4 2.4 88 Martin Whittingham-Jones   West Kirby SC (13 RAF) 13 RAF 1 2 29 16
6th 2.4 2.4 36 Peter Gregory   Frensham Pond 3 (7) 6 7 23 16
7th 2.4 2.4 31 David Sandles   Whitefriars 4 (13 DNC) 8 8 33 20
8th 2.4 2.4 49 John R Barker   Oxford 7 5 9 (13 DNF) 34 21
9th 2.4 2.4 27 Keith Gordon   6 6 (13 DNC) 13 DNC 38 25
10th 2.4 2.4 54 Isabella Walsh   Pugneys Country Park 8 8 (10) 10 36 26
11th 2.4 2.4 3 IRL Paul Phillips   Frensham Pond (13 DNC) 13 DNC 7 9 42 29
12th 2.4 2.4 91 Bruce Padfield   Oxford (13 RAF) 13 RAF 11 6 43 30

Kinsman Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Kinsman Kinsman 38 K John Vickers John Gillett Rutland (1) 1 1 1 4 3
2nd Kinsman Kinsman 15 K Ros Mulholland-Gullick David Richardson & Graham Biggs Rutland (2) 2 2 2 8 6

Access 2.3 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Access 2.3 Access 2.3 1744 Lindsay Burns   Frensham Pond 1 1 (3) 1 6 3
2nd Access 2.3 Access 2.3 1647 Chris Hole   Rutland (3) 2 1 3 9 6
3rd Access 2.3 Access 2.3 1688 John Aldridge   Woolverstone 2 (4) 4 4 14 10
4th Access 2.3 Access 2.3 1646 Pat Crowley   Rutland 4 (5) 2 5 16 11
5th Access 2.3 Access 2.3 544/160 Chris Rees   Tideway (7 RAF) 7 RAF 5 2 21 14
6th Access 2.3 Access 2.3 1648 John Coombes   Rutland 5 3 (6) 6 20 14

Access 303 2P Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Access 303 2P Access 303 2P 1900 Chris Emmet Malcolm Kirk Rutland (1) 1 1 1 4 3
2nd Access 303 2P Access 303 2P 1737 Sara Crowley Norman Stephens Otley Sailfree 2 2 2 (3) 9 6
3rd Access 303 2P Access 303 2P 1028 Emma Baxter Eric Lee Otley Sailfree 3 3 3 (4) 13 9
4th Access 303 2P Access 303 2P 1633 FRA Willy Inzerlac Agnes Inzerlac Port Camargue (4) 4 4 2 14 10

Access 303 S Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Access 303 S Access 303 S 1897 Ian MacNair   Rutland (1) 1 1 1 4 3
2nd Access 303 S Access 303 S 746 Hugh Lansdowne   Tideway Sailability 2 2 4 (5) 13 8
3rd Access 303 S Access 303 S 1382 Paul Holzherr   Sussex YC (4) 3 3 2 12 8
4th Access 303 S Access 303 S T2 Margaret Foreman   Frensham Pond 3 (4) 2 3 12 8
5th Access 303 S Access 303 S 816 Robert Boyd   Dart Sailability (5) 5 5 4 19 14
6th Access 303 S Access 303 S 291 Martin Hadley   New Forest (7) 6 7 6 26 19
7th Access 303 S Access 303 S 745 Amy Oulton   Ringwood 6 (7) 6 7 26 19
8th Access 303 S Access 303 S 866 Bill Mitchell   Rutland 8 (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 38 28
9th Access 303 S Access 303 S 1644 Tessa Watkiss   Frensham Pond (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 40 30

Access Liberty Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Access Liberty Access Liberty 2010 NED Vera Voorbach   None (1) 1 1 1 4 3
2nd Access Liberty Access Liberty 1159 NED Wilma van den Broek   WSV Zeewolde 2 2 (4) 3 11 7
3rd Access Liberty Access Liberty 1888 Simon Harle   Rutland 3 4 (5) 2 14 9
4th Access Liberty Access Liberty 1063 Allan Wall   Tideway (7 DNC) 3 2 4 16 9
5th Access Liberty Access Liberty 222 Alison Grant   Frensham Pond 4 (5) 3 5 17 12
6th Access Liberty Access Liberty 130 Julia/Peter Jackson   Clywedog SC (7 DNC) 6 7 DNC 7 DNF 27 20

Artemis Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Artemis Artemis 007 GBR Dean Abra Tim Bell Even Keel Project (1) 1 1 1 4 3
2nd Artemis Artemis 008 GBR William Aston Brian Clarke Even Keel Project (3 DNC) 3 DNC 3 DNC 3 DNC 12 9

Challenger Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Challenger Gold 257 Val Millward   Rutland (2) 1 2 1 6 4
2nd Challenger Gold 277 John Draper   Burghfield 1 2 (3) 2 8 5
3rd Challenger Gold 270 Graham Hall   Rutland (4) 3 1 3 11 7
4th Challenger Gold 293 Kirsten Pollock   Peterborough 3 (4) 4 4 15 11
5th Challenger Silver 266 Pauline Shaw   Grafham (7) 6 6 5 24 17
6th Challenger Silver 290 Diana Faulks   Rutland 5 (7) 7 6 25 18
7th Challenger Silver 10 David Morse   BTYC Welsh Harp (10) 5 8 8 31 21
8th Challenger Gold 265 Ian Robert Barrowman   Grafham Water 8 (12) 5 11 36 24
9th Challenger Silver 121 Sam Honour   East Anglian Sailing Trust 6 (10) 9 9 34 24
10th Challenger Silver 214 Julian Holland   Rutland 9 (11) 10 7 37 26
11th Challenger Silver 286 Bryan Rowley   Peterborough (12) 8 11 10 41 29
12th Challenger Bronze 202 CAN Ann Kennedy   Toronto, Canada (13) 9 12 12 46 33
13th Challenger Platinum 287 Ron Hollington   Wolverstone 11 (14 DNF) 14 DNF 14 DNC 53 39

Laser Stratos Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Stratos Laser Stratos 967X Lucy Hodges Gary Butler & Liam Catternale Blind Sailing (1) 1 1 1 4 3
2nd Laser Stratos Laser Stratos 967 Sharon Grennan Alison Grennan & Toby Davey Blind Sailing (2) 2 2 2 8 6
3rd Laser Stratos Keel 1173 Amy Elizabeth Eycatt Sally Rodriguez Blind Sailing (3) 3 3 3 12 9

Neo 495 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Neo 495 Neo 495 001 FRA Blue Andrew Sheath Kate Lintott Frensham Pond (3 DNC) 1 1 1 6 3
2nd Neo 495 Neo 495 026 FRA White Monique Foster Alain Inzerlac Rutland (3 DNC) 2 2 2 9 6

Skud 18 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew 1 Sailability Group R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Skud 18 Skud 18 042 GBR Alex Hovden Kate Mannering Papercourt SC (1) 1 1 1 RDGa 4 3
2nd Skud 18 Skud 18 009 GBR Chris Atkin Bruce Douglas Wolverstone 2 2 (3) 1 8 5
3rd Skud 18 Skud 18 035 GBR David Durston Christine Spray Rutland (4) 3 2 3 12 8
4th Skud 18 Skud 18 011 GBR Judi Figgures Roger Smedley Grafham & Rutland 3 (4) 4 2 13 9
5th Skud 18 Skud 18 008 GBR Keith Harris Jo Frith WPNSA (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 24 18

www.rutlandsc.co.uk
sailing@rutlandsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com