venue burgee

RYA Sailability Multi Class Regatta - Sunday Series

Rutland Sailing Club - 13/14 August 2011

Results are final as of 11:00 on August 18, 2011

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 66, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Sail No Helm Crew 1 Sailability Group PY R1 R2 Total Nett
1st Access Liberty Slow 1159 NED Wilma van den Broek   WSV Zeewolde 1600 1 1 2 2
2nd Access Liberty Slow 2010 NED Vera Voorbach   None 1600 2 2 4 4
3rd Access 303 S Slow 1382 Paul Holzherr   Sussex YC 1690 5 4 9 9
4th Access Liberty Slow 1063 Allan Wall   Tideway 1600 7 3 10 10
5th Access 303 S Slow T2 Margaret Foreman   Frensham Pond 1690 11 5 16 16
6th 2.4 Fast 88 Martin Whittingham-Jones   West Kirby SC 1310 8 9 17 17
7th Access 303 S Slow 816 Robert Boyd   Dart Sailability 1690 13 7 20 20
8th Access 2.3 Slow T1 Lindsay Burns   Frensham Pond 1925 9 14 23 23
9th Access 2.3 Slow 1647 Chris Hole   Rutland 1925 10 15 25 25
10th Access 303 2P Slow 1897 Matt Smettem Ian MacNair Rutland 1720 21 6 27 27
11th Challenger Gold Fast 277 John Draper   Burghfield 1177 14 13 27 27
12th 2.4 Fast 36 Peter Gregory   Frensham Pond 1310 12 18 30 30
13th Challenger Gold Fast 270 Graham Hall   Rutland 1177 26 8 34 34
14th 2.4 Fast 75 Will Street   1310 23 12 35 35
15th 2.4 Fast X5 Allan Smith   Rutland 1310 15 22 37 37
16th Skud 18 Fast 035 GBR David Durston Christine Spray Rutland 1060 18 19 37 37
17th Challenger Gold Fast 257 Val Millward   Rutland 1177 30 11 41 41
18th Access 303 2P Slow 1900 Chris Emmet Malcolm Kirk Rutland 1720 17 24 41 41
19th 2.4 Fast 3 IRL Paul Phillips   Frensham Pond 1310 20 21 41 41
20th Challenger Gold Fast 293 Kirsten Pollock   Peterborough 1177 33 10 43 43
21st Access 303 S Slow 746 Hugh Lansdowne   Tideway Sailability 1690 3 42 45 45
22nd 2.4 Fast 78 Monique Foster   Rutland 1310 32 17 49 49
23rd Access 303 S Slow 291 Martin Hadley   New Forest 1690 16 34 50 50
24th 2.4 Fast 91 Bruce Padfield   Oxford 1310 24 26 50 50
25th 2.4 Fast 9 Craig Wood   1310 31 20 51 51
26th Artemis Fast 007 GBR Dean Abra Tim Bell Even Keel Project 1080 36 16 52 52
27th Access 303 2P Slow 1633 FRA Willy Inzerlac Agnes Inzerlac Port Camargue 1720 19 36 55 55
28th 2.4 Fast 31 David Sandles   Whitefriars 1310 34 23 57 57
29th Skud 18 Fast 011 GBR Judi Figgures Roger Smedley Grafham & Rutland 1060 29 28 57 57
30th Access 303 2P Slow 1028 Emma Baxter Eric Lee Otley Sailfree 1720 25 37 62 62
31st 2.4 Fast 54 Isabella Walsh   Pugneys Country Park 1310 39 25 64 64
32nd Laser Stratos Fast 967 Sharon Grennan Alison Grennan & Toby Davey Blind Sailing 1084 35 30 65 65
33rd Kinsman Fast K38 John Vickers Chris Ball Rutland 1180 38 32 70 70
34th Access Liberty Slow 222 Alison Grant   Frensham Pond 1600 4 67 RAF 71 71
35th Skud 18 Fast 009 GBR Chris Atkin Bruce Douglas Wolverstone 1060 45 27 72 72
36th Challenger Gold Fast 265 Ian Robert Barrowman   Grafham Water 1177 41 31 72 72
37th Access Liberty Slow 1888 Simon Harle   Rutland 1600 6 67 RAF 73 73
38th Access 2.3 Slow 1646 Pat Crowley   Rutland 1925 28 45 73 73
39th Laser Stratos Fast 967X Lucy Hodges Gary Butler & Liam Catternale Blind Sailing 1084 46 29 75 75
40th Challenger Silver Fast 10 David Morse   BTYC Welsh Harp 1177 43 33 76 76
41st Challenger Silver Fast 290 Diana Faulks   Rutland 1177 37 40 77 77
42nd Kinsman Fast K15 Ros Mulholland-Gullick David Richardson & Graham Biggs Rutland 1180 40 39 79 79
43rd Challenger Silver Fast 266 Pauline Shaw   Grafham 1177 44 38 82 82
44th Challenger Bronze Fast 202 CAN Ann Kennedy   Toronto, Canada 1177 50 35 85 85
45th Challenger Silver Fast 121 Sam Honour   East Anglian Sailing Trust 1177 47 41 88 88
46th 2.4 Fast 94 Iain Stowe   Rutland 1310 22 67 DNF 89 89
47th Laser Stratos Keel Fast 1173 Amy Elizabeth Eycatt Sally Rodriguez Blind Sailing 1100 49 44 93 93
48th Access 303 S Slow 745 Amy Oulton   Ringwood 1690 27 67 DNC 94 94
49th Challenger Platinum Fast 287 Ron Hollington   Wolverstone 1177 51 43 94 94
50th Artemis Fast 008 GBR William Aston Brian Clarke Even Keel Project 1080 52 46 98 98
51st Access 303 2P Slow 1737 Sara Crowley C Fox Otley Sailfree 1720 53 47 100 100
52nd Neo 495 Fast 001 FRA Blue Andrew Sheath Kate Lintott Frensham Pond 1310 42 67 DNF 109 109
53rd Access 2.3 Slow 1648 John Coombes   Rutland 1925 48 67 DNC 115 115
54th 2.4 Fast 49 John R Barker   Oxford 1310 67 DNC 67 DNC 134 134
54th 2.4 Fast 27 Keith Gordon   1310 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Access 2.3 Slow 160 Chris Rees   Tideway 1925 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Access 2.3 Slow 1688 John Aldridge   Woolverstone 1925 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Access 303 S Slow 1644 Tessa Watkiss   Frensham Pond 1690 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Access 303 S Slow 866 Bill Mitchell   Rutland 1690 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Neo 495 Fast 026 FRA White Monique Foster Alain Inzerlac Rutland 1310 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Skud 18 Fast 008 GBR Keith Harris Jo Frith WPNSA 1060 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Challenger Gold Fast 273 Alex Hovden   Papercourt SC 1177 67 DNC 67 DNF 134 134
54th Challenger Bronze Fast 272 Kate Mannering   Papercourt SC 1177 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Access Liberty Slow 130 Julia/Peter Jackson   Clywedog SC 1600 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Challenger Silver Fast 214 Julian Holland   Rutland 1177 67 DNC 67 DNC 134 134
54th Challenger Silver Fast 286 Bryan Rowley   Peterborough 1177 67 DNF 67 DNC 134 134

www.rutlandsc.co.uk
sailing@rutlandsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com