venue burgee

THE RUTLAND CHALLENGE FOR THE JOHN MERRICKS TIGER TROPHY

4 & 5 FEBRUARY 2012 Rutland Sailing Club

PROVISIONAL Results as of 16:03 on February 5, 2012

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 155, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Club PY Number R1 R2 R3 Pursuit Total Nett
1st SLOW Scorpion 2025 JEFFCOATE, Tom PYGALL, Tom Notts County 1053 4 1 (24) 15 44 20
2nd FAST Merlin Rocket 3722 BIGGS, Matt HOLLIS, Ben Blithfield SC 990 9 (48) 9 2 68 20
3rd SLOW GP14 14095 BURGE, Matt WAGSTAFF, Richard Poole YC 1130 5 7 (32) 13 57 25
4th SLOW 420 54164 MORSLEY, Toby WALLIS, Matt Port Dinorwic SC 1075 6 10 (20) 9 45 25
5th SLOW Scorpion 2013 GRAY, Peter RHODES, Rachael Staunton Harold SC 1053 10 14 (28) 3 55 27
6th FAST Musto Skiff 442 STENHOUSE, Richard   Rutland SC 855 3 (23) 2 23 51 28
7th SLOW Phantom 1291 WILDE, Andrew   Carsington 1015 19 4 (50) 7 80 30
8th FAST B14 788 BARNES, Mark HARE, Dan Whitstable Yacht Club 855 12 (63) 7 17 99 36
9th SLOW 420 54182 DIBB, Craig COX, Charlie Warsash Sailing Club 1075 11 2 (23) 30 66 43
10th SLOW Laser 188781 MORGAN, Ian   Hill Head Sailing Club 1118 15 13 (54) 19 101 47
11th SLOW Phantom 1375 ANDREWS, Tim   Brancaster Staithe SC 1015 26 5 (40) 18 89 49
12th SLOW RS 200 1296 PICKLES, Chris WESTELL, Laura Great Northern Yorkshire Dales SC 1057 17 28 (55) 5 105 50
13th FAST Merlin Rocket 3723 POTTS, Simon Scott, Holly Blithfield SC 990 (48) 35 14 4 101 53
14th SLOW 420 54418 GILL-TAYLOR, Tarra BRICKWOOD, Megan Spinnaker / Rlymyc 1075 (43) 6 29 21 99 56
15th FAST International 14 1517 MCGRANE, Ben HUGHES, James Netley 760 2 (19) 4 52 77 58
16th FAST Merlin Rocket 3684 BITHELL, Stuart CLAYSON, Edd HLSC 990 7 57 (156 DNC) 1 221 65
17th SLOW Kestrel 1558 MILLER, Gordon ELLINGHAM, John Lakeside 1040 32 23 (44) 10 109 65
18th SLOW Phantom 1248 WEBSTER, Mike   Northampton SC 1015 35 9 (47) 22 113 66
19th SLOW Lark 25 HYDON, Stuart HYDON, Nick Shustoke 1073 25 32 (156 DNC) 11 224 68
20th FAST Fireball 15055 HALL, David CONSTABLE, Paul Thorpe Bay YC 970 22 (73) 22 27 144 71
21st SLOW Blaze 757 MILLER, Nick   Morecambe And Heysham Yacht Club 1026 36 3 (37) 37 113 76
22nd FAST Fireball 15065 METTAM, Sam ANDERTON, Richard RNSA 970 46 (69) 3 28 146 77
23rd FAST 29er 1960 PAYNE, Vikki ORTON, Stephanie Emsworth Sailing Club 893 8 (50) 15 55 128 78
24th SLOW Phantom 1337 TINDALL, Thomas   Yorkshire Dales SC 1015 30 8 (75) 44 157 82
25th SLOW 420 54163 FOSKETT, Matt TAYLOR, Chris SHSC 1075 49 20 (51) 20 140 89
26th SLOW 420 53958 CROFT, Caroline BRAND, Henriette Queen Mary Sailing Club 1075 23 36 (65) 32 156 91
27th FAST RS 800 1160 KILSBY, Dan BRIDGEN, Bart Stokes Bay 812 21 (68) 5 66 160 92
28th SLOW 420 54415 RILEY, Tim RILEY, Ed Warsash & R. Lym 1075 34 27 (42) 33 136 94
29th FAST Osprey 1348 PICKERING, Mike PRIDDLE, Mike Restronguet 940 52 (78) 31 12 173 95
30th FAST Hornet 2176 BARSLEY-DALE, Toby RUSSELL, Gareth Paxton Lakes SC 979 69 (85) 21 8 183 98
31st FAST 29er 773 BATTEN, Ben GRATTON, Tim Lymington Town Sailing Club 893 44 (58) 13 43 158 100
32nd FAST 29er 1818 BATCHELOR, Nathan GLOVER, Will Clevedon SC 893 20 (62) 8 74 164 102
33rd SLOW 420 53377 ALTON, Sarah ALTON, Catherine Barnt Green Sailing Club 1075 (53) 15 49 41 158 105
34th FAST Flying Dutchman 389 WILLIAMS, Jon VAN DER POL, Marc Rutland SC 880 28 (64) 17 61 170 106
35th FAST RS 800 1089 PHILLIPS, Roger CROCKER, William Emberton Park 812 31 (53) 10 68 162 109
36th SLOW Albacore 8158 METCALFE-SMITH, Matthew HAWKES, Ban Ogston 1064 59 18 (156 DNC) 36 269 113
37th SLOW Laser Radial 190913 BARKER, Sam   Castle Cove SC 1140 27 29 (43) 63 162 119
38th SLOW Laser 2000 22088 SARGENT, Matt Sargent Army Sailing Association 1100 38 30 (52) 54 174 122
39th FAST Osprey 1337 LEWIS, Paddy HOLLAND, Tom Datchet Water SC 940 (88) 81 19 24 212 124
40th SLOW Phantom 1390 SIMS, Richard   Carsington Sailing Club 1015 (80) 16 78 31 205 125
41st FAST Merlin Rocket 3339 MALE, Tim GIBBONS, Jon Blithfield SC 990 81 (97) 34 16 228 131
42nd SLOW Laser 2000 21060 CRIPPS, Tim WHITTINGTON Notts County Sailing Club 1100 57 21 (62) 56 196 134
43rd FAST 29er 1509 ELLIS, Callum HARRIS, Will Queen Mary's Sailing Club 893 37 (52) 45 53 187 135
44th SLOW 420 53703 KENNEDY, William CURTIS, Alex FGSC 1075 (61) 17 61 59 198 137
45th FAST RS 600 920 NELSON, Peter   Northampton SC 920 54 (105) 38 46 243 138
46th SLOW Scorpion 2001 PUGH, Helena COURAGE, Libby Poole Yacht Club 1053 (156 DNC) 33 80 29 298 142
47th FAST Osprey 1349 WESTON, Mark HAWKES, Simon West Riding SC 940 60 (93) 36 47 236 143
48th SLOW Laser Radial 196559 MORGAN, Kerry   Hill Head SC 1140 40 41 (58) 62 201 143
49th SLOW 420 52566 DIBB, Morgan BIRD, Gemma Warsash 1075 66 38 (77) 40 221 144
50th FAST D-One 104 CHANDLER, Charlie   Tewkesbury SC 971 85 (94) 49 14 242 148
51st SLOW Laser Vago XD Single Handed 358 BAXTER, Dave   West Riding Sailing Club 1062 72 55 (81) 25 233 152
52nd FAST RS 600 962 MAWSON, Jamie   Ulley SC 920 71 (106) 26 60 263 157
53rd FAST Int Moth 3804 TAGG, Ricky   Hayling Island Sailing Club 645 1 (11) 1 156 DNC 169 158
54th SLOW Phantom 1327 ELLISON, Will   Brancaster Staithe SC 1015 (87) 26 84 48 245 158
55th SLOW Challenger 257 MILLWARD, Val   Rutland S C 1145 (77) 39 59 65 240 163
56th SLOW Laser Radial 180964 GUY, Mike   Rutland SC 1140 41 46 (53) 76 216 163
57th SLOW 420 54092 HAZELDINE, Ben HAWES, Rhos RLymYC 1075 64 (74) 60 42 240 166
58th SLOW Phantom 1298 HOPKINS, Olly   Tewkesbury 1015 (91) 44 84 45 264 173
59th SLOW 420 53866 CATTERMOLE, Annabel BENNETT-LLOYD, Bryony WGCSC 1075 74 (156 DNC) 56 50 336 180
60th FAST 29er 2024 PAYNE, Ian BERRY, Chris Rutland SC 893 13 (40) 12 156 DNC 221 181
61st SLOW Europe 293 HARRIS, Andy   Chew Valley Lake SC 1143 (86) 59 71 51 267 181
62nd FAST RS 400 1289 HALMAN, Stuart GREENACRE, Gillian Leigh And Lowton SC 949 90 (95) 57 35 277 182
63rd SLOW Laser Radial 184083 Duce, Jacob   LRYSA/MELTON MOWBRAY SC 1140 58 43 (156 DNC) 81 338 182
64th FAST 29er 722 MORRIS, Robert PRESTON, Finbar SCYC/SSC 893 94 (108) 34 58 294 186
65th SLOW Laser Radial 18919 ASHWORTH, Edward   Rutland SC 1140 51 55 (69) 83 258 189
66th FAST 29er 983 JONES, Hannah PARKER MOWBRAY, James Staunton Harold SC 893 (109) 104 18 70 301 192
67th FAST 505 8935 SHORT, RUSSELL SHORT, Andy Carsington 895 14 (96) 25 156 DNC 291 195
68th SLOW Finn 23 BRIDDON, Harry   Ogston S.c. 1060 30 12 (156 DNC) 156 DNC 354 198
69th SLOW Laser 1664217 SWAIN, Jonathan   Carsington 1118 18 24 (46) 156 DNC 244 198
70th FAST Musto Skiff 432 WRIGHT, Tom   Stokes Bay 855 (100) 37 6 156 DNC 299 199
71st FAST 505 9063 HUNT, Jim BYRF, Norman 895 16 (56) 27 156 DNC 255 199
72nd FAST B14 769 COWIN, Daniel HOLLANDS, Dan RYA 855 123 (127) 39 38 327 200
73rd SLOW Firefly 2 RADIONOVSKY, Misha HUNTER, George Rutland SC 1168 (120) 77 86 39 322 202
74th FAST Merlin Rocket 3734 HAYES, David RATCLIFFE, Jonny Hayling Island SC 990 45 (156 DNC) 156 DNC 6 363 207
75th SLOW 420 52758 YEATES, Lucy DEVEREUX, Ellie Leigh & Lowton SC 1075 82 76 (156 DNC) 49 363 207
76th SLOW Challenger 270 HALL, Graham   Rutland Sailing Club 1145 (89) 67 68 73 297 208
77th SLOW Supernova 1035 HOPSON, Stuart   RYA 1070 24 31 (73) 156 DNC 284 211
78th SLOW Laser Vago XD Single Handed 164 DEACON, Ed   Hunts 1062 (117) 87 91 34 329 212
79th FAST RS 400 1166 DAWSON, Steve DAWSON, Andy Leigh & Lowton Sailing Club 949 (115) 115 79 26 335 220
80th FAST Fireball 15150 TAYLOR, Alex EDWARDS, Geoff Budworth Sailing Club 970 56 (82) 11 156 DNC 305 223
81st SLOW Firefly 1 DUFFY, Toni KENT, Sarah Rutland SC 1168 (102) 72 87 71 332 230
82nd SLOW Scorpion 2022 CASTLE, Tom HARTLEY, Tim Northampton 1053 (47) 34 41 156 DNC 278 231
83rd FAST Merlin Rocket 3732 WADE, Dave RAYNER, Ben Northampton SC 990 63 (66) 16 156 DNC 301 235
84th FAST 29er 1661 BUCKTROUT, Tom WILLIAMSON, Jeremy Grafham SC 893 84 84 (156 DNC) 67 391 235
85th SLOW RS 300 440 PEPPER, L   Hykeham 1000 55 25 (156 DNC) 156 DNC 392 236
86th FAST 29er 1782 MEREDITH, George GREENALL, Ashley Grafham SC 893 79 86 (156 DNC) 75 396 240
87th FAST Int Moth 3607 VIDAL, Olivier   Hayling Island SC 645 42 45 (72) 156 DNC 315 243
88th SLOW RS 200 1061 TYLECOTE, Steve STOGGALL, Ella Rutland SC 1057 39 51 (70) 156 DNC 316 246
89th FAST 29er 394 CONNELLAN, Ed RHODES, Matt Middle Nene SC 893 104 (109) 68 77 358 249
90th SLOW Laser Radial 200122 HODSON, Lori   Rutland SC 1140 99 75 (156 DNC) 84 414 258
91st SLOW Scorpion 2024 WOLFENDEN, Barry HYMAN, Alexandra Chipstead 1053 33 70 (156 DNC) 156 DNC 415 259
92nd FAST Musto Skiff 262 RICE, Andy   Stokes Bay 855 (107) 71 35 156 DNC 369 262
93rd SLOW Europe 291 BOREHAM, Lucy   1143 (97) 42 66 156 DNC 361 264
94th FAST D-One 110 HOPKINS, Russ   Tewkesbury SC 971 105 (107) 90 69 371 264
95th SLOW Firefly 2996 BLUNDELL, Andrew FENNER, Maddie Warsash SC 1168 62 47 (156 DNC) 156 DNC 421 265
96th SLOW Firefly 3 BURGIN, Joe MOLYNEUX, Rupert Rutland SC 1168 (114) 90 89 88 381 267
97th SLOW Laser 198994 BOLTON-KING, Ed   RAF SA 1118 50 (156 DNC) 63 156 DNC 425 269
98th FAST 29er 1157 LOVERIDGE, Rob LOVERIDGE, Emma Draycote Water 893 96 110 (156 DNC) 64 426 270
99th SLOW Laser Radial 195110 WIGMORE, Daniel   Middle Nene 1140 68 49 (156 DNC) 156 DNC 429 273
100th FAST Contender 639 HORN, Peter   Grafham SC 993 (101) 91 30 156 DNC 378 277
101st SLOW Laser Radial 161372 GRAHAM, Jamie   LRYSA/MELTON MOWBRAY SC 1140 116 79 (156 DNC) 86 437 281
102nd SLOW OK 1774 CROSSDALE, Ben   Ogston 1114 67 60 (156 DNC) 156 DNC 439 283
103rd FAST 29er 1114 JAMES, Tily MORRIS, Rebecca New Quay Yacht Club 893 (156 DNC) 121 92 72 441 285
104th FAST B14 772 WATTS, Mark STORER, Al Weston SC 855 127 103 (156 DNF) 57 443 287
105th SLOW Laser 75151 RENNIE, Niall   Melton Mowbray Sailing Club 1118 119 83 (156 DNC) 85 443 287
106th FAST Fireball 3688 CARRINGTON, Andrew CARRINGTON, Victoria Paxton Lakes Sailing Club 970 (136) 122 88 82 428 292
107th FAST 49er 1026 MATTHEWS, Christopher THOMAS, Robert UPYC 695 65 (114) 76 156 DNC 411 297
108th SLOW Laser Radial 179618 STENHOUSE, Rob   Rutland SC 1140 (76) 66 75 156 DNC 373 297
109th SLOW Splash 2243 HAYNES, Ben   Trent Valley 1184 (95) 61 85 156 DNC 397 302
110th FAST Merlin Rocket 3583 MARTIN, Chris MORGAN, Dan Blithfield SC 990 73 81 (156 DNC) 156 DNC 466 310
111th SLOW Laser Radial 195207 HAYWOOD, Tom   Lrysa 1140 128 100 (156 DNC) 87 471 315
112th FAST RS 600 728 LUPTON, Tim   Hunts 920 119 119 (156 DNC) 78 472 316
113th FAST 29er 1287 KILBURN, Andrew HEALEY, Calum Notts County S C / Rutland S C 893 122 124 (156 DNC) 80 482 326
114th SLOW Lark 2039 RUDDIMAN, James PEARSON, Jamie Draycote Water Sailing Club 1073 (103) 88 82 156 DNC 429 326
115th FAST Laser 4000 4425 ALLEN, Brian ALLEN, Claire Brightlingsea 911 111 (113) 64 156 DNC 444 331
116th FAST Osprey 1292 HEATHER, Paul OSGOOD, Jonathan Royal Teignmouth Corynthian 940 78 99 (156 DNC) 156 DNC 489 333
117th FAST Int Moth 3373 BAKER, Neil   Hayling Island SC 645 75 117 (156 DNC) 156 DNC 504 348
118th FAST RS 400 653 CEA, Frank DICKENS, Phil RNSA 949 134 125 (156 DNC) 89 504 348
119th SLOW Phantom 1372 BIDWELL, Paul   FGSC 1015 113 89 (156 DNC) 156 DNC 514 358
120th FAST Musto Skiff 206 MORGAN, Jamie   GWSC 855 93 112 (156 DNC) 156 DNC 517 361
121st FAST RS 400 1260 TUSTIN, Mike TUSTIN, Kate Bowmoor Sailing Club 949 106 102 (156 DNC) 156 DNC 520 364
122nd FAST Musto Skiff 333 CHAPMAN, Tim   Rutland SC 855 130 (156 DNC) 156 DNC 79 521 365
123rd FAST 29er 402 BERRY, Luke MORLEY, Henry Rutland SC 893 98 111 (156 DNC) 156 DNC 521 365
124th FAST RS 400 1392 BOTTOMS, James HULBER, Anne Hayling Island Sailing Club 949 110 101 (156 DNC) 156 DNC 523 367
125th SLOW Topper 40555 POXON, Liam   Lrysa 1297 (133) 120 93 156 DNC 502 369
126th SLOW Laser 184354 WIGMORE, Simon   Middle Nene 1118 124 99 (156 DNC) 156 DNC 535 379
127th SLOW 420 52675 PAGE, John INGALL, Max Alton Water Sailing Academy 1075 70 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 538 382
128th FAST B14 789 HOLLINGSWORTH, Stephen MURPHY, Chris Restronguet Sailing Club 855 108 118 (156 DNC) 156 DNC 538 382
129th FAST Int Moth 3893 LAMBERT, Thomas   Draycote Sailing Club 645 135 92 (156 DNC) 156 DNC 539 383
130th FAST Musto Skiff 113 WILKINSON, Edward   Stokes Bay SC 855 112 123 (156 DNC) 156 DNC 547 391
131st SLOW Phantom 1296 WRIGHT, Chris   Hollowell SC 1015 83 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 551 395
132nd FAST Laser 4000 4094 HEATH, Adrian MORGAN Rutland SC 911 126 116 (156 DNC) 156 DNC 554 398
133rd FAST RS 800 1020 COLLINS, Jeremy PENTY, James Beaver SC 812 92 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 560 404
134th SLOW Scorpion 1834 DOOLEY, Ian DOOLEY, Elysia Rutland Sailing Club 1053 121 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 589 433
135th FAST Laser 4000 4579 TERRY, Calum EVILL, Tom Rutland SC 911 125 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 593 437
136th FAST Int Moth 1 CHAMBERS, John   645 (156 DNC) 126 156 DNC 156 DNC 594 438
137th FAST 29er 132 HILTON, Brad KNAPTON, Noah Rutland SC 893 129 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 597 441
138th SLOW Laser Bahia 080 EVILL, Anthony TURNER, S Rutland SC 1080 131 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 599 443
139th SLOW Phantom 78 CASTLETON, Bert   1015 132 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 600 444
140th SLOW 420 49399 CHADWICK, Joseph CROCKFORD, Nia FGSC 1075 (156 DNF) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th SLOW Buzz 800 SCRIMSHAW, Oliver BOUMA, Haley Plymouth Uni 1003 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th SLOW 420 54057 FITZGERALD, Isabel COLVIN, Kat Itchemor 1075 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th SLOW RS Feva 2431 WHATTOFF, Edward RIGBY, James Rutland SC 1200 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th SLOW Topper 47003 CONNELLAN, Pheobe   Middle Nene SC 1297 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th SLOW Topper 47101 OTTER, Sophie   Hollowell SC 1297 (156 DNF) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST 29er 1386 HOOPER, Ollie GIBBONS, Millie Rutland SC 893 (156 DNF) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST Int Moth 891 COOKE, Mike   BCYC 645 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST Int Moth 3708 LENNON, Michael   Hayling Island SC 645 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST Musto Skiff 186 SAINSBURY, James   Grafham SC 855 (156 DNF) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST RS 800 1099 HODGSON, Alistair OGG, Sue Draycote Water Sailing Club 812 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST B14 761 EMMETT, Mark STUART, Allan RYA 855 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST 29er 2011 MULVEHILL WILSON, Oliver BURROWS, Max Northampton 893 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST 29er 2025 VENABLES, Matt ALLOWAY, Will Sutton SC/rutland SC 893 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST RS 400 1275 BARNHAM, Jasper SEXTON, Graham Snettisham Beach SC 949 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468
140th FAST Merlin Rocket 3692 ZILVOLD, Rien NUTTALL, Julie Whitstable Yacht Club 990 (156 DNC) 156 DNC 156 DNC 156 DNC 624 468

www.tiger-trophy.co.uk
sailing@rutlandsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com